A 12 konfliktusminta a kapcsolatokban: melyik illik hozzád?

Minden kapcsolatnak vannak érzékeny pontjai, amelyek konfliktusokat szülhetnek. Lehet, hogy egyikőtök mindig tudni szeretné, hol van a másik partner, míg a másik inkább a radar alatt repül.

Lehet, hogy Ön és partnere egy másik kulcsfontosságú területen különbözik egymástól, például abban, hogyan fejezi ki kritikáját. Egyikőtök nagyon közvetlen, de a másik büszke arra, hogy ő a végső diplomata.

Jenna Rice és munkatársai a Clark Egyetemen (2022) végzett új kutatások hátterében az az elképzelés áll, hogy a partnerek szokásos interakciós módjai vannak, amelyek ismétlődnek.

Olvassa el még: A 10 leggyakoribb ok, amiért a párok veszekednek

A konfliktusok kategorizálásának folyamatán keresztül javíthatja kapcsolata és minden partner egészségét. A nyílt és őszinte beszélgetések lehetővé teszik, hogy megváltoztasd azt a dinamikát, amely rontja az intimitás minőségét a kapcsolatokban.

Találja meg a mintáját

  1. Kaktusz/páfrány: Az egyik partner rendszeres szoros kommunikációra törekszik (pl. az okostelefon-követő), a másik pedig a magánéletet részesíti előnyben.
  2. Introvertált/extrovertált: Az egyik partnernek egyedüllétre van szüksége a feltöltődéshez. A másiknak az emberekkel kell lennie.
  3. Nagyítás/kicsinyítés: Az egyik kapcsolatot és interakciót keres, míg a másik túlterheltnek érzi magát.
  4. Érzelem/logika: Az egyik partner hagyja, hogy a szíve uralkodjon. A másik racionálisabb problémamegoldó megközelítést alkalmaz a helyzetekben.
  5. Kritika/védelem: Az egyik partner rendszeresen támadja a másikat. Ennek eredményeként a másik személy önvédelemhez folyamodik.
  6. Kölcsönös elkerülés: Egyik partner sem akar beszélni a kapcsolatuk problémáiról.
  7. Kölcsönös hozzárendelés: Mindkét partner ujjal mutogat egymásra.
  8. Hegyek/dombok: Az egyik partner folyamatosan eltúlozza kapcsolati problémáinak mértékét, míg a másik minimalizálja azokat.
  9. Hulladék/megtakarítás: A partnerek nem értenek egyet a pénzügyekkel kapcsolatban.
  10. Tanár/diák: Az egyik partner úgy érzi, hogy irányítani kell a másikat. Ez problémákat okozhat, ha a „tanuló” nem akarja, hogy tanítsák.
  11. Álmodozó/realista: Az egyik partner belemerül a pár közös romantikus életének fantáziájába, a másik azonban lényegre törőbb megközelítést alkalmaz.
  12. Hagyományos/nem szokványos: Az egyik partner élvezi a napi rutint, de a másik a „szokatlan kiruccanásokat”.

Valószínű, hogy egynél többet találtál, ami jellemezni látszik a kapcsolatodat. A tanulmányban azonban mindkét partner együtt végezte ezt a gyakorlatot.

Az első lépés lehet, ha felülvizsgálja saját értékelését a partnerével, nemcsak annak megértéséhez, hogy melyik minta illik legjobban a kapcsolatában, hanem azért is, hogy ismereteket szerezzen azokról az „érthető okokról”, amelyek mindannyian úgy viselkednek, ahogyan ő viselkedik.

Loading...
Tanacs